וינוגרד וכו', מערכה ראשונה

כל בלוגר מרגיש צורך לפרסם את דעותיו על הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד שהתפרסם לפני כמה ימים. כל אחד מוצא את הדברים שבאמת מפריעים לו בדו"ח וגם אני מוצא. כן, כן. אני אשכרה קורא את הדו"ח הזה. הוא לא כזה מעניין בכמה עשרות עמודיו הראשונים, הכוללים כלמיני הסברים יבשים על עדויות ועל פעילות הועדה. זה לא באמת מעניין אותי. אני מחפש את הדם, כידוע.
והנה הוא מגיע, כבר בעמוד 57, כשמתוארות שלוש מערכות שונות שעוצבו בצה"ל בסוף 2005: אחת שמתאימה להווה – קרי שמירה על הגבול ופעילות שוטפת רגועה; אחת בשם "שוברת הקרח" שנועדה לתקופת הסלמה כללית שמתוארת כ"ניצול הזדמנות, פעולה קצרה… אך גם תוך שמירת האופציה של חזרה לשגרת הביטחון השוטף"; והתוכנית השלישית בשם "מי מרום" שהיא בעצם מלחמה לכל דבר, הכוללת תמרון קרקעי רחב בדר' לבנון. עמוד אחד לפני הרשימה הזו מוסבר שהיו שתי תוכניות בשם "שוברת הקרח", שאף אחת מהן לא אושרה סופית ולכן הכוחות בשטח, במהלך הלחימה, לא באמת ידעו איך אמורים להתייחס לתוכנית שהם מבצעים.

ובעמ' 62:

מ"מ ראש הממשלה קבע כי: "אנחנו צריכים להיות מוכנים עם דפוסי תגובה שמותאמים לסוג הגירוי שיתקיים" 113 . הוא הביע תקווה ש"מישהו מכין את התכניות האלה",הרמטכ"ל השיב כי "הן קיימות" ומ"מ ראש הממשלה הוסיף וביקש ש"בהזדמנות קרובה היינו רוצים לשמוע אותן". הרמטכ"ל אמר: "הן קיימות ומאושרות על ידי כולם". מ"מ ראש הממשלה אמר עוד: "לא הייתי רוצה להמתין חלילה לאירוע כדי להתחיל לשקול. אני מתכוון לאירועים מעצבים ולא לאירוע מזדמן…".

משפט אחד אחרי נכתב: "לא מצאנו עדות לכך שתכניות אלה אכן הוצגו לראש הממשלה או לקבינט המדיני- ביטחוני בצורה מלאה ומסודרת וממילא לא אושרו על ידם."

אז כאילו, אם אני מבין נכון… חלוץ שיקר? הוא לא ידע שאין תוכניות מאושרות? אפאחד אחר בשולחן הדיונים לא אמר זאת? יכול להיות שכולם לא ידעו?
יכול להיות שקצת איחרתי את המועד לרדת על חלוץ. כבר ירדו עליו הרבה אחרי המלחמה עד שהוא התפטר. אבל אני, רק עכשיו קראתי את הדו"ח, ומה שאני מגלה בו זה לא "חוסר מוכנות של צה"ל" או בלבול ברמת הכוחות בשטח. היו שלוש תוכניות שונות שהיו קיימות יותר מחצי שנה ואפאחד לא אישר אותן. זה לא בלבול – זו אוזלת יד. לא רק של הרמטכ"ל, אלא של כל מי שנגע בזה. של מז"י, של פצ"ן ושל האלופים ותת-האלופים והסגנים שלהם. מכאן אני מגיע למסקנה שאם חלוץ היה מחכה עד עכשיו בתפקידו, הוא היה מתפטר. עוד לא נגעתי בפרץ ואולמרט, אבל לדעתי אדם שעשה טעות כל-כך גדולה וארוכה לא היה יכול להישאר בתפקידו.

אני אמשיך לקרוא עוד את הדו"ח. מעניין באילו עוד דברים אני אתקל.

לכתוב תגובה