מורים כמעט למדו לשחוט חתולים ולסגוד לכרוביות

בוואללה! מספרים שסיינטולוגים שולחים מכתבים למנהלי בתי ספר ומציעים להדריך מורים בחוברת שנקראת "הדרך אל האושר".
יש שני סוגים של אנשים בעולם שמדברים על סיינטולוגיה: הסיינטולוגים, ואלה שלא יודעים במה מדובר או שכן ומספרים על כת מסוכנת שנובעת מרצון להרוויח עוד כסף. מדובר על כת, כך אומרים, שהעומדים בראשה מרווחים הון מאנשים שחושבים שהם יגלו את האמת על החיים ועל היקום וכל השאר.
בקיצור, זה נשמע כמו יהדות. ואיסלאם. ונצרות.

לצערכם, אני לא נכלל בשתי קטגוריות האנשים האלה. אני איפשהו באמצע. לפני כמה שנים עשיתי שני קורסים במכללה הסיינטולוגית בת"א. אחד מהם ניתן לי חינם ע"י חבר סיינטולוג, בעקבות משבר אישי שלא אפרט אותו, ואחד אחר לקחתי אחרי פרידה כואבת. רק על הקורס השני שילמתי. 140 ש"ח זה על אז, ולקח ארבעה ימים, אם אני לא טועה. בסופו ניסו לנדנד לי קצת להישאר וללמוד עוד, או אולי להתחיל דרך רצינית בה אני נהפך שם למדריך ועולה בדרגות המקצועיות (כמו בכל חברה אחרת), אך סירבתי בנימוס ואמרתי שאני מעדיף לקחת את מה שלמדתי ולנסות את זה בחיי ורק מאוחר יותר להחליט.

אם אני לא טועה, והמכירים אותי יכולים להודות בכך עלי, לא התחלתי להטיף לסיינטולוגיה או להפסיק לדבר עם כל מי שלא אוהב את זה או לשחוט חתולים ולצייר עם הדם שלהם. הקורסים האלה עשו לי טוב ועזרו לי במשברים האישיים ההם. מאז לא לקחתי עוד קורסים. אם אני אגיע למשבר אישי כלשהו אני אולי אמצא לנכון ללכת ולחפש תשובה גם בסיינטולוגיה. אולי לא.
החברים הסיינ' שלי בינתיים לא הפכו לאנשים עשירים במיוחד, אבל הם גם לא חסרי חיים, יש להם חברים ועבודה והם אנשים נורמאלים לחלוטין. יש כאלה שזורקים לכל כיוון "אתה חייב ללמוד סיינטולוגיה!" ויש כאלה שלא. בדיוק כמו כל דת אחרת.

בכל מקרה, יש לי כמה מחשבות בנושא. הדרך אל האושר ניתנת חינם. אפשר גם למצוא את המחלקים שלה מתחת למרכז עזריאלי, בשיינקין ובהרבה מקומות אחרים ואולי אפילו לקבל אותה בדואר פעם בכמה שנים. אפשר גם לקרוא אותה בחינם באתר שלהם. בחוברת עצמה אין שום גישה שלא מוכרת לכם בתור "פסיכולוגיה בגרוש" כזו או אחרת. אם כבר, הדבר היחיד שלא מופיע בכלמיני סדנאות או חוברות לשיפור עצמי (או בגליונות של "מנטה") הם שני הסעיפים הרציניים הבאים:

אל תקח סמים.
אנשים שלוקחים סמים אינם רואים תמיד לנגד עיניהם את העולם האמיתי. הם לא באמת שם… הם עלולים להיות מסוכנים מאוד עבורך… אנשים מרגישים בטעות שהם "מרגישים טוב יותר" או "פועלים טוב יותר" או שהם "רק מאושרים" כשהם על סמים. זוהי אינה אלא הזיה נוספת… הרתע אנשים מלקיחת סמים כאשר הם עושים זאת ועודד אותם לבקש עזרה בגמילה.

מזעזע לשים דבר כזה בכיתות, אה? נוראי ללמד מורים שסמים זה מסוכן. אני וחבריי תוצר של מדיניות ההפחדה של משרד החינוך. עשרות כרזות של "DIE לסמים" וכאלה דברים. "אל-סם" וחבריהם אוהבים להגיד, כמו ה-RIAA, שזה מסוכן, שזה מוביל לעתיד מקולקל ושזה הורס את החיים. אתה מתחיל עם ג'וינט וממשיך בגניבת שירים באינטרנט ואח"כ שוחט חתולים וכו'.

אל תגזים בשתיית אלכוהול.
אנשים ששותים אלכוהול אינם עירניים… פוגע ביכולת התגובה שלהם אפילו שנדמה להם שערנותם גוברת בזכותו… לאלכוהול יש ערך רפואי מסויים אך אפשר להגזים בערכו.. אל תיתן למי ששתה אלכוהול להסיע אותך במכונית… מנע מאנשים שתייה מופרזת.

פה כבר באמת אין שום דבר חדש. אם שותים לא נוהגים. מה שכן, הגישה פה קצת יותר הוגנת. שוב, אלמנט ההפחדה לא ממש עובד על ילדים בכיתה ט' שרוצים להקפיץ טקילות עד אובדן הכרה. מה שכן, יש כאלה שאפילו לא חושבים על זה כשהם מתיישבים מאחורי ההגה ומסכנים את החברים שלהם, את הזרים המוחלטים בכביש או במדרכה ואפילו את עצמם.

אתם מוזמנים לקרוא את שאר החוברת. מנסיון, אני יכול להעיד שהיא לא מזיקה. היא לא שוטפת את המוח, לא מוכרת לכם דברים שאתם לא יודעים. הדבר היחיד שאני באמת מצדד בו בעניין החוברת הוא זה: היא כתובה בצורה פשוטה, הוגנת ולא מעליבה את האינטיליגנציה של הקורא. אם מישהו, בכלל, סיינטולוג או איש חינוך כלשהו, יצליח לגרום למורים במדינה לדבר אל התלמיד בנושאים האלה בלי לגרום לו להרגיש מטומטם וילדותי אז יש ערך מוסף רציני. אולי לפני שמבטלים כל הצעה אלטרנטיבית לנושא החינוך בארץ עוד לפני שבודקים אותה – כדאי לרדת לשטח. להרגיש אותו ולפקוח עיניים.

לכתוב תגובה